Z użyciem ochłodzonego gazu

    W metodzie tej mamy do czynienia z nową generacją nakładania powłok metodą płomieniową dużych prędkości. Energia kinetyczna, tzn. prędkość cząstek jest w tym przypadku zwiększana, natomiast energia termiczna zmniejszana. Tym samym możliwe staje się uzyskanie niemalże beztlenowych powłok.
    Nowa technologia rozpowszechniła się pod nazwą CGDM (Cold Gas Dynamic Spray Method).
    Dzięki strumieniowi gazu rozgrzanego do 600 °C pod odpowiednim ciśnieniem cząsteczkom środka natryskowego nadana zostaje prędkość > 1.000 m/s, pod postacią stałego strumienia zostają one naniesione na podłoże. Strumień cząstek może zostać ustawiony na przekrój rzędu 1,5 x 2,5 do 7 x 12 mm. Współczynnik natrysku wynosi 3 do 15 kg/h.
    Badania laboratoryjne pokazały, iż powłoki naniesione tą metodą odznaczają się ekstremalną przyczepnością i są niewiarygodnie gęste/szczelne. Podczas gdy w przypadku dotychczas powszechnie stosowanych metod termicznego nanoszenia powłok proszek musi zostać ogrzany do temperatury wyższej niż jego temperatura topienia, w przypadku nakładania powłok przy użyciu ochłodzone gazu proszek rozgrzany zostaje zaledwie do kilkuset stopni. Utlenianie się środka i zawartość tlenków w powłoce są przez to znacznie mniejsze. Podłoża, na które naniesiona zostaje powłoka, nie wykazują żadnych zmian strukturalnych na skutek działania ciepła.
    Metoda znajduje zastosowanie między innymi przy produkcji pojazdów, ochronie antykorozyjnej czy w elektronice.(1) Gaz nośny + proszek (2) Gaz (3) dysza Lavala
(4) naddźwiękowy strumień gazu i cząsteczki (5) Podłoże

Źródło Gemeinschaft Thermisches Spritzen e.V.