Plazmowa

    W metodzie tej znajduje zastosowanie środek natryskowy w postaci proszku, który zostaje w lub poza pistoletem stopiony przez strumień plazmy i skierowany na podłoże. Plazma wytworzona zostaje przez łuk elektryczny, zogniskowana spala się w argonie, helu, azocie wodorze lub w mieszance tych gazów. W tym procesie gazy ulegają dysocjacji i jonizacji, uzyskują wysokie prędkości wypływu i w trakcie rekombinacji oddają swoją energię cieplną cząsteczkom.
    Łuk elektryczny nie jest przenośny, to znaczy płonie w obrębie pistoletu pomiędzy wycentrowaną elektrodą (katodą) a tworzącą anodę chłodzoną wodą dyszą. Metodę stosuje się w normalnej atmosferze, w strumieniu gazu ochronnego, tzn. obojętnej atmosferze (np. argonie), w próżni lub pod wodą. Poprzez specjalnie uformowaną nakładkę na dyszę możliwe jest uzyskanie plazmy o dużej prędkości.
    Metoda znajduje zastosowanie między innymi w przemyśle lotniczym i lotach kosmicznych (np. łopaty turbin i powierzchni wlotowych), technologii medycznej (implanty), powłokach izolacyjnych.


(1) Gaz szlachetny (2) Woda chłodząca (3) Prąd stały
(4) sproszkowany środek (5) Katoda
(6) Anoda (7) Podłoże

Źródło Gemeinschaft Thermisches Spritzen e.V.