Nowoczesne technologie powłok ochronnych i regeneracja części – przyszłość przemysłu

Dobrze funkcjonujące zaplecze techniczne zakładu oznacza brak przestojów, a także bardziej efektywną pracę. Obecnie w przemyśle stawia na rozwiązania, które gwarantują dłuższą żywotność, jak również większą wydajność maszyn. Nakładanie trudnościeralnych powłok ochronnych i regeneracja części należą do głównych kierunków rozwoju w działach utrzymania ruchu w zakładach przemysłowych. Co warto o nich wiedzieć?

Powłoki trudnościeralne oraz technologia HVOF: bo lepiej zapobiegać, niż leczyć

Urządzenia wykorzystywane w przemyśle narażone są na różne zagrożenia – takie jak wilgoć oraz związane z nią ryzyko korozji czy szybkie zużycie z powodu intensywnej pracy. Powłoki trudnościeralne stosuje się do ochrony maszyn przed różnymi niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, a także zmniejszenia prawdopodobieństwa wystąpienia awarii. Wyróżniają się one m.in. wysoką odpornością na ścieranie i skrajne temperatury. Natryskiwanie HVOF (High-Velocity Oxygen Fuel) należy najnowocześniejszych rozwiązań w zakresie nakładania trudnościeralnych powłok ochronnych. Proces ten jest stosunkowo szybki, choć na dokładny czas potrzebny na jego przeprowadzenie wpływ mają wymiary zabezpieczanych elementów oraz ich geometria. W wyniku natryskiwania HVOF powstają powłoki charakteryzujące się nie tylko wyjątkową wytrzymałością, ale też wysoką przyczepnością, dzięki czemu sprawdzają się one nawet w najtrudniejszych warunkach.

Korzyści z zastosowania regeneracji części maszyn w przemyśle

Regeneracja części jest szeroko stosowana w przemyśle – zwłaszcza tam, gdzie maszyny poddawane są dużym obciążeniom oraz działaniu szkodliwych czynników. Przynosi ona wymierne korzyści ekonomiczne, pozwalając na obniżenie kosztów operacyjnych. Zamiast inwestować w zakup nowych komponentów, firmy mogą przedłużać żywotność elementów różnych urządzeń używanych w zakładzie, co przekłada się na zmniejszenie bieżących wydatków, jak również możliwość uniknięcia nieplanowanych przestojów.

Przyszłość powłok ochronnych oraz regeneracji w przemyśle

Nakładanie powłok ochronnych i regeneracja części maszyn to kierunki, w jakich zmierza nowoczesny przemysł. Przewiduje się, że w najbliższej przyszłości rozwijające się technologie związane z przedłużaniem żywotności urządzeń będą nadal wspierać sektor przemysłowy, przyczyniając się do dalszego wzrostu efektywności oraz innowacyjności zakładów. Z tego powodu warto nawiązać współpracę z firmą, która specjalizuje się w tych rozwiązaniach – taką jak HVOF-Technika. Zapraszamy do sprawdzenia szczegółów naszej oferty dotyczącej natryskiwania HVOF i regeneracji części maszyn – m.in. pomp tłokowychtłoczysktulei czy wałów.